Prawdziwy lider, sponsor ,opiekun…

W biznesach internetowych ciężko o dobrego lidera, gdyż kontakt nie jest typowo “face to face”, chyba ,że przez skype….jednak nadal wirtualnie. Dlatego osoba taka musi wykazać się naprawdę wyrazistymi cechami, aby ludzie mogli jej zaufać.

Warto zwrócić na to uwagę tym bardziej, że mamy coraz więcej pseudo-liderów, którzy jedynie chcą wyciągnąć od nas kasę a potem zapomnieć, albo olewając nas czy lekceważąc. Zastanów się…czy lepiej aby klient był zadowolony i do nas wracał (w e-biznesie klientem jest partner, który chętnie wchodzi do nowych tematów, które my rekomendujemy), czy lepiej jak raz zapłaci sporo a potem najlepiej żeby spier… To samo jest w świecie wirtualnym.

prawdziwy lider

Dowód społeczny, sympatia i zaufanie to coś co można to osiągnąć po dłuższym czasie poprzez dawanie wartości poprzez wpisy, posty, video, live online czy offline na różnych eventach itd. Wymienię cechy człowieka ,który moim zdaniem będzie warty uwagi i współpracy.

Cierpliwość – Czasem przez 2 godziny trzeba wyjaśnić biznes, aby potem tylko usłyszeć “dobra, zastanowię się”. Wiem coś o tym :)

Wiedza - O biznesie którym się zajmuje, a najlepiej o całej branży i jej charakterze i specyfice

Empatia – Zrozumienie drugiego człowieka i jego sytuacji czy mentalności

Bezinteresowność – Przekazywanie wiedzy ,wartości i dawanie swojego czasu bez oczekiwania na cokolwiek.

Cechy przywódcze – Temat szeroki, który nieco wiąże się z zarządzaniem swoją grupą, zespołem

Transparentność - Lider nie wstydzi się swojej osoby, imienia i nazwiska. Chętnie pokazuje się czy to na video cz w życiu realnym. Ma swoje zdjęcia i dzieli się swoim lifestyle.

Z kolei taka osoba powinna też oczekiwać pewnych cech od swoich ludzi, partnerów…a są to:

Odpowiedzialność – Osoba ,która chce współpracować z liderem, musi zdawać sobie sprawę z ryzyka, które jest zawsze i nie szukać w około winnych “bo on mnie oszukał” .Nikt tu nie obiecuje gruszki na wierzbie i zawsze trzeba włożyć swoją pracę.

Samodzielność – Lider powinien oczekiwać samodzielności od swoich ludzi. Nic nie jest tak irytujące jak odpowiadanie na tysiące pytań każdego dnia o totalne pierdoły, na które odpowiedzi bez problemu można znaleźć sobie samemu w Google.

Chęć rozwoju i nauki oraz pokora - Tu chyba wiadomo. Nie można stać w miejscu

Chciałbym zaznaczyć ,że nie uważam się za super lidera. Pracuje nad tymi cechami i staram się zbierać doświadczenie. Nie jest to wpis megalomański :D

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>