Jak Przestać Się Martwić? Kilka Porad…

Jak przestać się martwić i zacząć żyć?  Martwienie się można przetłumaczyć dosłownie jako “umartwianie się”. Robimy sobie przez to krzywdę. Blokujemy nasz potencjał. Jesteśmy sparaliżowany i nie możemy iść na przód .Czy to jest biznes, praca czy rozwój osobisty. .Zapraszam do video mojego autorstwa.

Transkrypcja:

1. Żyj z dnia na dzień. Zajmuj się sprawami bieżącymi najlepiej jak potrafisz. Nie myśl za bardzo o przeszłości i przyszłości gdyż myśli osadzone w tych stanach generują zamartwianie się, albo nieproduktywne myśli typu “co by było gdyby…” Istnieje tylko chwila obecna “Tu i teraz”

2.Prawdopodobieństwo zdarzenia. Czerp otuchę z rachunku prawdopodobieństwa. prawdopodobieństwo wydarzenia się złych rzeczy ,które mamy w głowie jest najczęściej bardzo niskie – 5 do 10 %

3.Zgoda z rzeczywistością. Pogódź się z tym co nieuniknione. Wyciągnij konsekwencje z niepowodzeń i nie trać swojej motywacji.

“Na każdą biedę, którą nosi Ziemia, albo jest lekarstwo, albo też go nie ma. Jeżeli jest spróbuj je odnaleźć. Jeżeli nie ma…nie myśl o tym wcale”

4.Wyznacz pewien limit strat. Żaden problem w życiu nie zasługuje na to, aby przejmować się nim bez końca…szkoda zdrowia naszego i naszych bliskich.

5.Zachowaj właściwe proporcje. Są rzeczy, którymi nie warto zaprzątać sobie głowy. Różne błahostki. Naucz się rozróżniać sprawy doniosłe od przyziemnych a odpadnie Ci połowa zmartwień.

6.Staraj się być zajęty. Gdy coś Cię trapi – znajdź sobie małe zajęcie. Zrób coś, na co od dawna miałeś ochotę. Zacznij się czegoś uczyć. Pomóż komuś w potrzebie. Kto sprawia radość ludziom, ten od razu nabiera lepszego mniemania o sobie i ma lepsze samopoczucie.

Co kiedy mamy realne powody do martwienia się?

Przychodzi nam wtedy z pomocą metoda trzech kroków:

1.Zastanów się co może Cię spotkać w najgorszym razie

2.Nastaw się psychicznie na akceptację najgorszego, jeśli okaże się to konieczne. Trzeba wtedy sobie powiedzieć “Dam sobie z tym radę ,jeżeli będę musiał” Nie jest to łatwe rzecz jasna…ale ze spokojniejszym umysłem łatwiej Ci będzie wyjść z tarapatów w ciężkich chwilach

3.Spokojnie rozważ co da się zrobić.  Zadaj sobie szereg pytań:  Czy z najgorszego można jakoś wybrnąć? Kto mógłby Ci w tym pomóc? jak szybko powinienem działać? Od czego zacząć? Co przedsięwziąć w drugiej ,trzeciej i czwartej kolejności? Do czego zmierzać? Jak mierzyć postępy?

Zamartwianie się to ostatnia rzecz jaka byśmy chcieli. Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci wybrnąć chociaż z połowy zmartwień.

Po więcej porad z dziedziny rozwoju osobistego zapraszam do moich darmowych kursów

4 thoughts on “Jak Przestać Się Martwić? Kilka Porad…

 1. Dotee

  Martwienie się tylko utrudnia życie, nigdy sprawy nie są wystarczająco złe żeby się martwić. Nawet będąc w szpitalu starałam się raczej akceptować to, co mnie spotyka niż się zamartwiać, bo po co? … jeszcze dodam, że kilka trudniejszych przeżyć w życiu i człowiek już się tak wszystkim nie martwi. bo wie, że wszystko mija:) Pozdrawiam

  Reply
 2. Katsunetka

  Przyznam, że to jest takie dziwne. Niby mam SIĘ czym martwić, umowa śmieciowa nie daje mi ubezpieczenia zdrowotnego, a jednak nie jest to coś co spędza mi sen z powiek. Nawet tymi z pozoru POWAŻNYMI rzeczami nie warto SIĘ martwić, rozwiązanie wtedy szybciej przychodzi. :)

  Reply
 3. Dominika - Head Divided

  “Nastaw się psychicznie na akceptację najgorszego, jeśli okaże się to konieczne. Trzeba wtedy sobie powiedzieć “Dam sobie z tym radę ,jeżeli będę musiał” – ta rada chyba okaże się najbardziej przydatna dla mnie, muszę ją koniecznie zastosować na sobie!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>