Jak inwestować? Jakie Aktywa Wybrać?

Mamy jakieś dochody z pracy etatowej. Potrafimy oszczędzać i stwierdzamy, że warto byłoby w coś zainwestować.

Dzisiejszy świat daje nam spore możliwości i wybór aktywów (coś co daje nam pieniądze do kieszeni a nie je zabiera:)). Bardzo ważny jest odpowiedni ich wybór na podstawie naszego stylu życia i temperamentu. Dlatego przedstawię parę możliwości, aby się zorientować co będzie najlepiej do Ciebie pasowało.

jak inwestować?

 Jakie Aktywa Wybrać? Oto przykłady , które według mnie są najbardziej optymalne:

1.Giełda Papierów Wartościowych

Wymagana jest spora wiedza oraz nastawienie długoterminowe (minimum 1 rok inwestycji w daną spółkę giełdową). Możemy inwestować dowolne kwoty, chyba że jedna akcja kosztuje połowę naszej pensji i raczej byłoby to dla nas za duże ryzyko. Ta inwestycja wymaga nauki analizy fundamentalnej oraz technicznej. Nie zalecam “grania” tylko na podstawie analizy technicznej (patrzymy na sam wykres zamiast głębiej w sprawozdania finansowe spółki i wychodzimy z pozycji po paru dniach). na analizę jednej spółki trzeba liczyć parę godzin. Kiedy już kupimy to co miesiąc warto ją monitorować.

2.Fundusze inwestycyjne

Rynek oferuje wiele funduszy pod względem stopy zwrotu i ryzyka. Fundusz rynku pieniężnego jest dość bezpieczny i porównywany do lokat bankowych jeżeli chodzi o zyski więc…średnio. Natomiast mamy fundusz obligacji (zarówno państwowe jak i przedsiębiorstw) Tutaj średnio w  ciągu 3 lat można zarobić 15 do 20% i dlatego też trzeba nastawić się na inwestycje długoterminową. Są jeszcze bardziej ryzykowne fundusze zrównoważone i akcyjne. Nie trzeba na tą inwestycje poświęcać wiele czasu a wpłaty zaczynają się od 100 zł.

3.Programy Revenue Share

O tym już nie raz pisałem na blogu. Więcej TUTAJ

4.Numizmatyka

Zbieranie monet okolicznościowych. Najbardziej popularne są dwuzłotówki. Jest to inwestycja na parę jak nie paręnaście lat. Przykład – Moneta Chopina 2 zł z 1995 roku dziś jest warto gdzieś 500 zł (nie pamiętam dokładnych cyfr ,ale takie zwroty można osiągnąć na wielu monetach). Mamy oczywiście wyższe nominały. Swoją drogą zbieranie monet to fajne hobby:)

5.Nieruchomości

Tu mamy wiele możliwości bo raz że możemy zarabiać na wynajem i korzystać  z dźwigni finansowej (kredyt hipoteczny) to możemy później sprzedać nieruchomość z zyskiem. Natomiast wymagana jest spora wiedza i doświadczenie oraz użeranie się  z nie zawsze łatwymi najemcami plus potrzeby remontów itd. To coś dla tych którzy dysponują większą gotówką.

A więc jak inwestować? Na pewno wybór to kluczowa rzecz oraz wiedza,edukacja i cierpliwość. Musimy być gotowi na straty nawet całego kapitału w niektórych przypadkach. Warto poczytać parę książek nt. Niezależności finansowej. Opieranie się tylko na jednym dochodzie często jest dziś zbyt ryzykowne. Uważam ,że trzeba kombinować i rozwijać się w tej kwestii tym bardziej, że możliwości dziś mamy o wiele więcej niż 20-30 lat temu. A więc…Powodzenia!

Jak Stworzyć Piekielnie Skuteczny Biznes Online Stosując Najnowsze Strategie? Sprawdź!!

3red-arrows-pointing-down-handwritten

Zgadzam się z Polityką PrywatnościLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>